MŮJ ŽIVOT, MOJE ZAHRÁDKA

Představme si náš život jako zahrádku, kterou máme nastarost a za kterou jsme zodpovědné jen my samy. Nikdo jiný. Každý na této planetě má takovou zahrádku. V ideálním případě se o svou zahrádku pěkně staráme a pečujeme, aby nám tam bylo dobře. Když naše zahrádka prospívá a kvete, kveteme i my. Je nám dobře, cítíme se v klidu, spojené se sebou a naplněné.

Problém přijde, když se o svou zahrádku, tedy o svůj život, dostatečně nestaráme. Když trávíme příliš mnoho času na zahrádkách jiných lidí. Naše zahrádka vadne, začne na ní růst plevel, který utlačuje ostatní květiny a těm se přestává dařit. V tu chvíli se začínáme cítit blbě. Jsme podrážděné, roste hněv a obviňujeme ostatní, že nám dost nepomáhají, nepodporují nás.

A právě hněv je paradoxně v tu chvíli náš největší spojenec. Ukazuje nám, že někde překračujeme své hranice, už toho je moc a měly bysme si odpočinout a věnovat se samy sobě. Dávání ostatním a sobě musí být v rovnováze, jinak se dlouhobě vyčerpáváme.

MOJE ZKUŠENOST

Dřív jsem se o sebe moc nestarala. V práci jsem trávila příliš mnoho času, nebyla jsem schopná říkat ne, nedokázala jsem si nastavit hranice a nechala jsem se převálcovat prostředím, které bylo zaměřené na soutěživost a výkon. Neposlouchala jsem se a nevěnovala jsem čas sama sobě. Postupně jsem začala být víc a víc nemocná, víkendy jsem celé prospala. Do práce jsem se už netěšila. Vůbec jsem neviděla, že to přichází. Tak moc jsem se snažila zavděčit ostatním, až jsem vyhořela. Měsíc jsem nebyla schopná dělat vůbec nic, jen jsem ležela. Až po 3 měsících jsem začala cítit, že můžu normálně fungovat. Ale jakýkoli stres a tlak mě znovu rychle oslaboval. Trvalo ještě další rok než jsem se dala do úplného klidu.

Tato zkušenost mě naučila starat se o sebe velmi pečlivě. Ani to jinak nejde. Jakmile začnu někde překračovat své hranice, moje tělo mi dá ihned zpětnou vazbu a já musím zpomalit a zaměřit se znovu na sebe.

VLIV ŽEN V DĚTSTVÍ A DOSPÍVÁNÍ

To, jak se staráme o sebe a svůj život, do velké míry určuje to, jaký vzor jsme viděly u žen, které nás obklopovaly, když jsme byly malé holčičky a pak především v dospívání. V tu dobu si utváříme obraz toho, jak se to dělá, „být ženou”. To se učíme hlavně od své mámy. Ta nás učila starat se o svou zahrádku. Jak to tedy měla vaše máma? Jak se o sebe starala? Jak se sebou zacházela? Měla se ráda? Nejspíš to máte dost podobně…

Co ses od své mámy naučila skvělého? Co ti pomohlo? Co naopak bys chtěla dělat jinak?

SPOLEČENSKÁ OČEKÁVÁNÍ SOUČASNÉ DOBY

Současná doba je rychlá a pod vlivem médií a společenských očekávání na sebe, jako na ženy, klademe mnoho očekávání. Měly bysme být skvělé, respektující a podporující matky, oddané manželky, vášnivé milenky, výkonné zaměstnankyně, nadšené hospodyňky. Uf. Je toho tolik, že nám z toho může šplouchat na maják.

Jak vypadá tvůj obraz dokonalé ženy? Co všechno děláš pro to, aby ses mu přiblížila? Kolik tě to stojí úsilí? Co by se stalo, kdybys to pustila, nebo alespoň jednu malou část? Kolik času a energie bys měla pro sebe?

Je ale jen na nás co na sebe necháme “naložit” a co si pro sebe určíme jako prioritu.

RANDE SAMA SE SEBOU

Co s tím? Nejvíce se mi osvědčilo starat se vědomě o sebe a svůj čas. Pravidelně si udělat rande sama se sebou a čas pro sebe do svého programu zařadit.

Krok 1. – napiš si, co potřebuješ pro sebe? Co všechno bych chtěla udělat, co by ti udělalo dobře? Toto je brainstorming, napiš všechno co tě napadne, možné i nemožné, nepřemýšlej nad tím a piš.

Krok 2. – Vyber z těch všech nápadů

  • 1 věc, kterou můžeš pro sebe udělat dnes nebo zítra.
  • 1 věc, kterou můžeš pro sebe udělat během následujících 3 dnů.
  • 1 věc, kterou můžeš pro sebe udělat během následujícího týdne.

Zaměř se na aktivity, které jsou jednoduché na realizaci, budou stát málo úsilí, ale budou mít velký dopad na tvou spokojenost.

Takové “rande sama se sebou” dělej každý týden. Tak se ti podaří vědomě do svého programu začlenit čas sama pro sebe a pečovat o sebe.

 

Chceš se o sebe víc starat? Přidej se do mé skupiny na facebooku Spokojená žena s láskou spojená, kde najdeš další inspiraci, sdílení, podporu a rozvoj. 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *